Kolosztóma illetve ileosztóma esetén, a beteg elveszíti az irányítást bélmozgása fölött. Urosztóma esetén nem lesz képes a vizelet ürítésének szabályozására. Az ürített vizelet a sztómán keresztül egy diszkrét zsákba jut, mely a hasfalhoz csatlakozik. A különböző életstílusú sztómaviselők számára különféle zsákrendszerek érhetőek el.
KOLOSZTÓMA MŰTÉT
Kolosztómát a vastagbél végéből képeznek, amin keresztül kivezetik az emésztőrendszer salakanyagait. A műtét után, a salakanyag a hasfalon lévő sztómán keresztül távozik. A kolosztóma elhelyezését a vastagbél sérült részének elhelyezkedése határozza meg és fontos még, hogy elvezessék a székletet a végbélnyílás körüli területen elhelyezkedő sebtől.
Az alábbi képek azt mutatják be, mely területekre lehet kolosztómát kilhelyezni.
Az elhelyezéstől és a sztóma kialakításának okától függően ezek állandóak vagy ideiglenesek lehetnek.1,2
Felszálló vastagbélszakaszon képzett kolosztóma
- • A felszálló (függőleges rész, a jobb oldalon) vastagbélen
- • Nem gyakori kolosztóma típus
- • A széklet folyékony, vagy félig folyékony és nagy a bőrirritáció esélye2,3
Haránt vastagbélszakaszon képzett (transzverz) kolosztóma
- • A haránt (vízszintes szakasz, a hasfal alatt) vastagbélen
- • A széklet folyékony vagy félig formált
- • Általában hurok sztómát képeznek
- • Általában ideiglenes1,2,3
Leszálló vastagbélszakaszon képzett kolosztóma
- • A leszálló (függőleges rész, a bal oldalon) vastagbélen
- • Egyre gyakoribb kolosztóma típus
- • A széklet félig formált vagy formált állagú, mivel több víz szívódik fel, mint a felszálló vagy a haránt sztóma esetében1,2,
Szigmoid kolosztóma
- • A vastagbél bal alsó részén, a bal oldalon, közvetlenül a végbél előtt
- • A széklet kemény. Minden víz felszívódott az előző bélszakaszokon.1, 2,3
Ileosztóma műtét
Az ileumból (vékonybélből)4 ileosztómát hoznak létre, ami különleges figyelmet igényel, ahhoz hogy viselője biztonságban érezze magát és egészséges maradjon.
- Mivel az ileum emésztő enzimeket és savakat tartalmaz, melyek bőrirritációt okozhatnak, plusz odafigyelést igényel egy ileosztóma viselő számára, hogy a salakanyagot távol tartsa a has bőrfelületétől.5
- Több vizet és folyadékot kell inni – legalább hat-nyolc pohárral egy nap. Az Ileosztóma viselők hajlamosak lehetnek a kiszáradásra, mely fontos ásványi anyagok elvesztéséhez vezethet6.
Urosztóma műtét
Az urosztóma képző műtét olyan típusú műtét, amely lehetővé teszi a vizeletnek a szervezetből való távozását a kiválasztó szervrendszer beteg vagy sérült részének eltávolítása után létrehozott sztómán keresztül.7
Urosztóma esetén a vizelet a sztómán keresztül áramlik ki, amint azt a szervezet kiválasztja, ezért szükséges a zsák felhelyezése. Minden urosztóma zsáknak van az alján egy leeresztő csap, amely lehetővé teszi a tasak tartalmának többszöri ürítését a nap folyamán.
Vékonybél kivezetés
A vékonybél kivezetés az urosztóma egy elterjedt fajtája. Vékonybél kivezetésre akkor van szükség, ha a húgyhólyag betegség vagy sérülés miatt eltávolításra került.
Ezen műtét során a vékonybél egy részét kivágják és lezárják az egyik végén. Ezzel új vizelet tartályt vagy "(húgy)hólyagot" hoznak létre. A két húgycső, melyeken keresztül a vesékből a vizelet távozik, ebbe az új hólyagba fut bele, az új hólyag nyitott végét pedig kivezetik a hasfalon keresztül, ezáltal létrehozva egy sztómát.7
Húgyvezetékből képzett sztóma
Az húgyvezeték-sztóma során az egyik vagy mindkét húgyvezetéket kivezetik a veséből a hasfalon keresztül, így létrehozva a sztómát.7
Ez egy nagyon ritka beavatkozás. Leggyakrabban átmeneti sztóma7 készül így gyermekeknél (csecsemőknél), ritkán állandósul az állapot.
Referenciák:
- McGarity WC. Gastrointestinal surgical procedures. In: Hampton BG, Bryant RA, eds. Ostomies and Continent Diversions: Nursing Management. St Louis, MO: Mosby-Year Book; 1992:349-371.
- What is an ostomy? page. United Ostomy Guide. United States: United Ostomy Association; 2004.
- Clark J, Grover P, reviewers. Colostomy Guide. United States: United Ostomy Association; 2004.
- What is an ostomy? page. United Ostomy Associations of America Web site. http://www.uoaa.org. Accessed December 10, 2015.
- McGarity WC. Gastrointestinal surgical procedures. In: Hampton BG, Bryant RA, eds. Ostomies and Continent Diversions: Nursing Management. St Louis, MO: Mosby-Year Book; 1992:349-371.
- Inflammatory Bowel Disease Group Foods page. Mount Sinai Hospital Web site. http://www.mountsinai.on.ca. Accessed November 15, 2007.
- Tomaselli N, McGinnis DE. Urinary diversions: surgical interventions. In: Colwell JC, Goldberg MT, Carmel JE. Fecal and Urinary Diversions: Management and Principles. St Louis, MO: Mosby-Year Book; 2004:184-204.